2025. január 15.
Most eszik vagy isszák a Bitcoint?

Most eszik vagy isszák a Bitcoint?

Egy gyorstalpaló kezdőknek és haladóknak.

2017 volt vitathatatlanul a Bitcoin (BTC) éve, egyetlen darab értéke 963 dollárról felugrott 19 000-re, ami ugyanilyen hirtelenséggel meg is feleződött. De mégis mi ez az egész? Hogy a fenébe lehet értékesebb egy virtuális, valóságban nem is létező digitális izé az aranynál? Ebben az összeállításban igyekeztünk összegyűjteni a témába vágó legfontosabb információkat.

Pénz?

A bitcoin egy digitális kriptovaluta, a hagyományos rendeleti pénztől eltérően nem létezik egy központi Bitcoin bank, amelyik nyomná és szabályozná a „pénzt”. Ehelyett a használói tulajdonolják, akiket egy nyilvános „főkönyv” köt össze. Ezt a főkönyvet, ami a bitcoin legfontosabb eleme, nevezik blokkláncnak (blockchain), ez rögzít valamennyi bitcoinos tranzakciót, továbbá érvényesíti azokat, és biztosítja a hálózat sértetlenségét.

Maga az alapötlet annyira nem is új keletű, a cyberpunk levlisták hemzsegtek annak idején az ehhez fogható nagy tervektől. Aztán 2009-ben egy Satoshi Nakamoto nevű rejtélyes programozó létrehozott egy P2P hálózatot, mellyel a kriptovaluta elérhetővé vált a világ számára.

Két pizza 190 millió dollárért?

A felfutó fázis hosszú és lassú volt: a történelem első bitcoinos tranzakciója során tízezer BTC ellenében vásároltak két pizzát, mely összeg a 2017-es hisztéria csúcsán 190 millió dollárt ért volna.

A cikket teljes terjedelmében a Digital Hungary oldalán olvashatja.

Megosztás