Sokan vágynak otthonra, de kevés a bérlakás
- Közélet
- 2018.03.12
Változásokra van szükség a szombathelyi bérlakáspiacon.
Az elmúlt 8 évben a vasi megyeszékhelyen egyetlen állami vagy önkormányzati bérlakás sem épült. Pedig hatalmas igény lenne rá: egyrészt a helybelieknek, másrészt a városba érkező munkavállalóknak nagy szüksége lenne megfizethető otthonra. A jelenlegi jövedelmi viszonyok közepette erre azonban nincsen sok esélyük, hitel nélkül évtizedekbe telik, amíg összeszedik a szükséges pénzt. Az albérletre kifizetett összegek miatt ez az idő még hosszabb lesz.
Erre a problémára hívta fel a figyelmet Balassa Péter, a Jobbik országgyűlési képviselőjelöltje. A politikus megjegyezte, pártja programjának egyik kulcseleme a fiatalok és a fiatal magyar családok számára való otthonteremtés, amelyhez már előkészített csomaggal rendelkeznek.
Mint ismertette: ma Szombathelyen egy önkormányzati bérlakásra 136(!) jelentkező jut, mindez pontosan jelzi az igényeket.
A tervei szerint a Jobbik tömeges bérlakás-építési programot indítana el, amivel egyfelől hazai és helyi vállalkozóknak, beszállítóknak biztosítanának kiváló lehetőségeket, másrészt a lakásra váró fiatalok a mostani piaci ár feléért, harmadáért jutnának hozzá az első otthonukhoz.
A bérlők pár év alatt a befizetett bérleti díjuk egyfajta önkéntes törlesztőrészletté való alakításával akár tulajdonjogot is szerezhetnének. Mindez jótékony változásokat indítana el a bérlakáspiacon.
A program anyagi fedezetéről szólva rávilágított, hogy a részben osztrák, illetve korábbi magyar példák alapján kidolgozott bérlakás-építési program már néhány stadion árából, 50-60 milliárd forintból elindítható lenne.
A Jobbik az építésben kifejezetten a magyar és ezen belül a helyi cégekre számít, mert nem szeretnék azt, hogy megismétlődjön a Haladás-stadion példája, amikor is a gigaberuházáshoz csak a baráti vállalatok fértek oda, illetve a költségeket egyéb szempontok határozták meg.
„Ha megnézzük, hogy mit cselekedtek Szombathelyen a két ciklus alatt, akkor tisztán látszik, hogy nem a fiatalokkal, családokkal a jövővel az életkörülmények javításával voltak elfoglalva. Lakások helyett plakáterdőt építettek, tettek helyett folyamatosan kampányoltak” – fogalmazott a Jobbik képviselőjelöltje.